Navštivte také  >

Co o nás napsali zákazníci na Heureka.cz


Orlos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

"DOPORUCUJI"

+420 558 431 528

Po - Pá 8:00 - 17:00

Kdy vyměnit brzdové destičky, kotouče

Životnost brzd

Na této stránce se nebudeme zaměřovat na vady brzd a brzdového systému, povíme si něco o opotřebování brzd a jejich výměně ve chvíli, kdy již dosloužily.

Životnost kotouče bývá zhruba 3x větší, než životnost destiček. Proto se kotouče zpravidla nemění vždý zároveň s výměnou destiček, ale až v momentě, kdy jsou skutečně sjeté. Životnost brzd zhruba z 50% závisí na stylu jízdy, tedy pokud jezdíte stylem brzdy - plyn, pravděpodobně vám destičky odejdou dříve než kolegovi se stejný mautem, který ale jezdí plynule, předvídá dopravní situaci a brzdy tolik netrápí.

V moderních autech bývá dnes přítomno i čidlo, které řidiče upozorní, pokud jsou již destičky na konci své životnosti

Jak poznat opotřebovanou brzdu

Stará a nová brzdová destička

Obecně se mohou vyskytnout projevy jako slabší brzdný účinek, pískání (například když už na destičce není žádné obložení a kotouč a destička tak dřou kov o kov), kopání brzd a podobně,

Pokud jsou již destičky zcela sjeté, stává se situace i nebezpečnou, protože brzdný účinek již zdaleka není ideální a v kritické situaci by se to mohlo vymstít.
Výměna brzdového kotouče

Starý a nový brzdový kotouč

Brzdový kotouč se také časem vyhobluje a je nutné jej vyměnit. Zkušený mechanik to jistě pozná i pohledem, navíc, na disku bývá vyražena ryska nebo údaj o minimální tloušťce, kdy se po překročení kotouč musí vyměnit.

Další z projevů může být například kopání či pulzování brzdy, to může být způsobeno tím, že se nám kotouč zkroutil. Zde je také vhodné jej vyměnit co nejdříve, neboť takový kotouč nejen ideálně nebrzdí, navíc i likviduje brzdové destičky a další součásti brzd.

Líbil se Vám článek? Pomohl Vám? Sdílejte jej..